Často kladené dotazy na téma Inkontinence

image_pdfimage_print

Připravil: MUDr. Radek Sýkora, Urologické oddělení, Fakultní nemocnice Ostrava (radek.sykora@fno.cz)

Dotaz: Dobrý den, po operaci prostaty pro rakovinu mám velký problém s udržením moči. Musím si až 5x denně měnit vložku a jsem z toho psychicky na dně. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat a jestli je to aspoň trochu řešitelné?

Dobrý den, před dvěma týdny jsem měl operaci pro rakovinu prostaty. Hned po odstranění cévky mi začala unikat moč, hlavně při posazování, nebo když zakašlu. Trochu se to zlepšilo, ale jednu vložku si musím brát každý den. Žádné poučení jsem bohužel nedostal, můžete mi poradit, co pro zlepšení můžu udělat sám?

Odpověď: Dovolím si odpovědět na obě otázky současně. Inkontinence moči po radikální prostatektomii je obávanou komplikací tohoto výkonu a bohužel také relativně častou. Časná inkontinence v období od tří týdnů do šesti měsíců od operace je způsobená nestabilitou detruzoru (svalové vrstvy stěny močového měchýře). Proto je v léčbě využívána hlavně rehabilitace, čili fyzioterapie svalů dna pánevního a dále medikamentózní ovlivnění svaloviny močového měchýře, jehož cílem je prodloužit intervaly mezi jednotlivým močením a zvýšení kapacity močového měchýře. Cvičení svalů dna pánevního urychlí návrat kontinence k normálu cestou ovlivnění zevního svěrače močové trubice. Oproti tomu inkontinence přetrvávající rok po radikální prostatektomii je spojena hlavně s nedostatečností svěrače močové trubice. Fyzioterapie ani medikamentózní léčba zde tak nezabírá a hlavní místo zde má operační léčba. V operační léčbě má jednak místo endoskopická operativa a dále závěsné operace, které jsou obdobné jako operace pro močovou inkontinenci u žen. (odkaz : http://www.cus.cz//pro-pacienty/diagnozy/unik-moci-mocova-inkontinence/#toc-10). Za nejlepší léčbu stresové inkontinence po radikální prostatektomii je považována implantace umělého svěrače. Tento výkon má ale řadu omezení a je nutné absolvovat před ním několik vyšetření, nicméně se nemusíte obávat při přetrvávajících problémech s únikem moči konzultovat svého ošetřujícího lékaře.

Dotaz: Dobrý den,  slyšela jsem, že moje nucení na močení je možné řešit prášky. Chtěla jsem se zeptat, jaké jsou nežádoucí účinky a jestli je musím brát pravidelně.

Odpověď: Máte pravdu, vaše nucení na močení je opravdu možné řešit užíváním prášků. Jsou to léky, které působí na hladkou svalovinu močového měchýře tak, že jí tlumí. Brání tomu, aby se stahovala „ dříve než by měla“. Tyto léky se označují jako anticholinergika či antimuskarinika (odkaz : http://www.cus.cz//pro-pacienty/diagnozy/unik-moci-mocova-inkontinence/#toc-14), podle toho, že tlumí činnost tzv. muskarinových receptorů stimulovaných neuromediátorem acetylcholinem. Bohužel zmiňované muskarinové receptory nejsou pouze v močovém měchýři, ale nacházejí se i v jiných lokalitách lidského organismu (mozek, trávicí trubice, slinné žlázy, oko, srdce a jiné…) a proto tlumivý vliv na močový měchýř může být doprovázen útlumem i právě zmiňovaných orgánů. To se pak může projevit jako pocit sucha v ústech, zhoršené vidění, tendence k zácpě, zrychlený srdeční tep až bušení srdce, poruchy řeči, polykací obtíže, bolesti hlavy, neklid a jiné individuální méně časté projevy. Jejich výčet bývá vždy součástí příbalové informace k danému léku. Užívat tyto léky je vhodné pravidelně v předepsaných intervalech, tak aby jejich efekt byl dostatečný. Každý tento lék má určitou dobu, za kterou je odbourán z organismu a kdy už nepůsobí a správné dávkovací intervaly mají právě udržet účinnou hladinu léku. Vysazení léku je pochopitelně možné a jeho užívání nemusí být doživotní. Druhou možností je vzít si lék tzv. podle potřeby, například když plánujete delší cestování dopravním prostředkem a podobně. Závěrem musím zmínit jednu důležitou věc. Časté nucení k močení může být velice důležitým projevem závažného nádorového onemocnění močového měchýře, nebo to může být též projev infekce apod. Je proto vhodné před zahájením užívání léku vyloučit tyto možné příčiny základním vyšetřením.

Dotaz: Dobrý den, v poslední době nejsem schopná udržet moč, než najdu někde záchod. Nejčastěji se mi to stává při cestování do města, nebo když jdu na nákupy. Doma je to docela v pořádku. Občas mě taky trochu pálí při močení. Na koho se mám obrátit a jak se to dá řešit?

Odpověď: Problémy s udržením moči, čili s inkontinencí, mohou být vyvolány více příčinami. Obecně je dáno, že jejich výskyt se zvyšuje s rostoucím věkem. Může se jednat o tzv. stresovou inkontinenci, která se projevuje charakteristicky při zvyšování nitrobřišního tlaku, kterému již močová trubice není schopna odolat a moč tak uniká. Je to při kašli, smíchu, chůzi či běhání, postavení se z lehu, ale i v klidu v poloze vleže.  Další forma inkontinence je označována jako urgentní a zde je příčinou spíše postižení stěny močového měchýře, která je nestabilní a její svalovina vyvolává stahy měchýře dříve než by měla. Hovoříme o tzv. hyperaktivním měchýři, který se projevuje především častým močením (více než 8x za den), urgencemi (tedy nucením k močení, kterému se velice obtížně odolává) nebo nykturiemi (noční močení) a projevuje se případně právě urgentní inkontinencí (tedy urgence spojena s únikem moči). Zde je třeba dodat, že ne každý hyperaktivní měchýř je spojen s urgentní inkontinencí. S ohledem na to, jak se ptáte, se domnívám, že Vaše příznaky odpovídají právě urgentní inkontinenci. Varovné je občasné pálení při močení, které by mohlo svědčit pro infekci. Právě mnohdy postižení tumorem nebo zánětem může vyvolat podobné obtíže. Měla byste navštívit urologa, případně urogynekologa, který provede další vyšetření k vyloučení výše zmíněných diagnóz. Řešení takového stavu je pak konzervativní nebo operační. V konzervativním postupu dominují hlavně režimová opatření, tzv. trénink měchýře, omezení příjmu tekutin v určité denní době a cvičení svalového dna pánevního. Váš lékař Vám také může předepsat speciální typ léků, které dokáží oddálit nucení na močení, tzv. anticholinergika či antimuskarinika (odkaz : http://www.cus.cz//pro-pacienty/diagnozy/unik-moci-mocova-inkontinence/#toc-14). V případě selhání konzervativních metod přichází na řadu léčba operační. Ta je hlavně zastoupena u stresové inkontinence. V případě urgentní inkontinence jde spíše o endoskopické způsoby řešení, např. aplikace botulinum toxinu.

Dotaz: Dobrý den, už několik let mám po odstranění dělohy občasné úniky moči, hlavně při zvedání tašek s nákupem nebo hraní si s vnoučaty. Žádné vložky nenosím, ale nevím, jestli se stav nemůže zhoršit a jestli není nutné nějaké vyšetření.

Je otázka, jestli vaše obtíže souvisejí přímo s provedeným gynekologických zákrokem. Je možné, že jste měla problémy s močením již před vlastním zákrokem, ale nevěnovala jste jim pozornost. Nicméně jejich rozvoj mohl nastat i po provedení gynekologické operace bez souvislosti s ní. Je prokázáno, že s rostoucím věkem se výskyt různých forem inkontinence zvyšuje. Inkontinence v souvislosti s provedeným gynekologických zákrokem je ale také možná a svou roli zde hraje např. poranění nervových pletení v malé pánvi v průběhu operace, což má za následek zhoršení podpůrné funkce svalového dna pánevního a to pak vede ke vzniku úniku moči. Je bohužel možné, že se úniky budou dále zhoršovat. Určitě by bylo vhodné navštívit urologa nebo urogynekologa a zjistit rozsah inkontinence a stav močení urodynamickým vyšetřením (odkaz : http://www.cus.cz//pro-pacienty/prevence/urodynamicke-vysetreni/). Možnosti řešení pak vybereme na základě získaných výsledků.

 Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, občas když se mi chce močit, úmyslně zadržuji moč, protože zrovna třeba nemůžu nikam jít. Je to vhodné? Neublížím si tím? Dá se s tím něco dělat, aby se mi tak urputně nechtělo, aniž bych musela brát léky nebo jít na operaci?

V případě, že trpíte těmito obtížemi, určitě není vhodné příliš dlouho a opakovaně moč vůlí zadržovat. Může to pak vaše obtíže jen prohloubit. Pokud je chcete řešit bez toho, abyste užívala léky, pak je vhodné začít tzv. režimovými opatřeními. Mezi ně patří hlavně redukce tělesné hmotnosti. Dále snaha o omezení příjmu tekutin do rozsahu 1,8-2,2 litru na den. Vhodné je se vyvarovat nadměrného pití kávy, a pokud tomu tak je, pak se doporučuje pít maximálně 5-7 šálků kávy týdně, spíše méně. Omezením pití sycených nápojů případně stravování se kořeněnými jídly se také zlepší vaše obtíže. Můžete se pokusit vést si mikční kartu. Do té zaznamenejte příjem tekutin (čas a množství v mililitrech) a kolik vymočíte (obdobně čas a množství v mililitrech). Jednak tím získáte kontrolu nad tím, kolik vypijete, a dále přehled o tom, jak často chodíte močit a kdy máte nucení na močení, tzv. urgence (je to rovněž součást zápisu). Potom již lze jen provést tzv. trénink močového měchýře (bladder-drill). Na základě zjištěných intervalů mezi jednotlivým močením se můžete pokusit vědomě tyto intervaly prodloužit a postupně prodlužovat třeba vždy o 10-20 minut. Vše je o trpělivosti a pečlivosti. Optimální je pak interval 3-4 hodiny mezi jednotlivým močením. V případě, že nic z toho pomáhá, vyhledejte lékaře.

Dotaz: Dobrý den, po vymočení mi ještě ukápne několik kapek z močové trubice, občas ale musím ještě jednou hned na záchod a ještě docela dost vymočím. Je mi už šedesát let, ale v noci zatím vstávám jenom jednou. U urologa jsem ještě nikdy nebyl, nevím, jestli je to nutné.

Z toho jak své obtíže popisujete, usuzuji, že máte zvětšenou prostatu, která činí překážku ve správném odtoku moči z močového měchýře při močení. Potíže, které popisujete, jsou součástí tzv. mikčních příznaků u dysfunkce dolních cest močových. Nicméně k tomu, aby to bylo možno bezpečně říci, že se jedná o obtíže vyvolané zvětšenou prostatou, nebo jde o obtíže vyvolané jiným problémem, je třeba udělat základní urologické vyšetření. Jedná se hlavně o vyšetření prostaty prstem přes konečník případně doplněné změřením její velikosti ultrazvukem, dále zhodnocení tzv. PSA (odkaz : http://www.cus.cz//pro-pacienty/diagnozy/karcinom-prostaty/#toc-13)            , které se vyšetřuje z krve a má význam hlavně při vyloučení karcinomu prostaty, čili zhoubného nádorového onemocnění prostaty. Součástí vyšetření je také zhodnocení mikční karty (výpis doby a objemů při močení) a dotazníku na stav močení a kvalitu života. Nedílnou součástí zhodnocení stavu Vašeho močení bude i tzv. uroflowmetrie, kdy namočíte do zařízení, které získaná data převede do podoby křivky na papíru. Všechna tato vyšetření jsou nenáročná a není třeba se jich bát. Pokud jde o vaši poslední otázku, zdali je vyšetření nutné? Myslím si, že ve Vašem případě je určitě vhodné ho absolvovat.

Dotaz: Dobrý den, je mi třicet a už mnoho let se léčím s dráždivým měchýřem, vystřídala jsem spoustu doktorů a pořád mi dávali jenom antibiotika nebo další prášky. Slyšela jsem o možnosti botoxu nebo jakýchsi výplachů, můžete mi říct, jestli je to ověřená léčba a jestli to pomáhá?

Je potřeba se zamyslet hlavně nad tím, co je příčinou Vašich obtíží. Je třeba se zeptat, jestli byla vyloučena jiná možná příčina obtíží ve smyslu organické patologie – nejčastěji zúžení močové trubice, jako další možnost pak patologie na sliznici močového měchýře.  Tyto příčiny je možné vyloučit kalibrací močové trubice a provedením cystoskopie (vyšetření měchýře kamerou). Projevy dráždivého měchýře jsou také často způsobeny močovou infekcí.  K tomu je nejlépe zkontrolovat moč cévkovaně jak po stránce chemického rozboru a vyšetření močového sedimentu, tak kultivační vyšetření moči. Určitě byste měla absolvovat i uroflowmetrii k posouzení charakteru proudu moči, což může někdy upozornit i na případnou neurologickou příčinu. Pokud všechna vyšetření budou v pořádku a nebude známek žádné jiné možné sekundární patologie a na základě zhodnocení mikční karty vyjde najevo, že opravdu trpíte tzv. hyperaktivním močovým měchýřem (OAB – overactive bladder) (odkaz : http://www.cus.cz//pro-pacienty/diagnozy/oab-syndrom-syndrom-hyperaktivniho-mocoveho-mechyre/), je třeba nejdříve vyzkoušet anticholinergika. Pokud budou zcela bez efektu, i po případné výměně nebo úpravě dávky, pak je na místě zvážit aplikaci botulotoxinu. Ať už injekční cestou do stěny močového měchýře, přesněji do svalové vrstvy stěny měchýře.  Efekt injekce botulotoxinu je dočasný a jeho trvání je v řádu měsíců a spočívá ve snížení četnosti nucení k močení a zvětšení dosažených objemů při vymočení. Pokud jde o výplachy měchýře, zde jsou zatím výsledky neurčité a budou předmětem dalšího výzkumu.

Publikováno: 29. 9. 2013

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři