OAB syndrom – syndrom hyperaktivního močového měchýře

image_pdfimage_print

Vážená pacientko, vážený paciente,
syndrom dráždivého močového měchýře je velmi častým onemocněním, které je v ambulancích praktického lékaře nebo i specialisty často opomíjeno. Zkratka OAB pochází z anglického „overactive bladder“ = hyperaktivní močový měchýř. Tento syndrom je souborem mnoha příznaků, které souvisí s problematickým močením, a které mohou být často zaměněny za infekci močového měchýře nebo problémy se zvětšenou prostatou. V následujícím textu naleznete informace o tom, jak se syndrom dráždivého měchýře projevuje, jaké jsou diagnostické postupy a jaké existují možnosti léčby.

MUDr.Jiří Janů, Urologické oddělení, Nemocnice Nové Město na Moravě

Jak častý je syndrom dráždivého močového měchýře?

V evropské populaci trpí těmito příznaky přibližně 10% obyvatel. U žen se tyto příznaky objevují dříve než u mužů a celkově se jejich výskyt zvyšuje se zvyšujícím se věkem. Kromě věku patří mezi rizikové faktory vývoje OAB syndromu obezita, deprese, užívání alkoholu, kofeinu a u žen i počet porodů.

Ilustrační foto

Jak se syndrom dráždivého měchýře projevuje?

Tento pojem označuje několik příznaků (symptomů) dolních močových cest. Jedná se o časté nucení, noční močení a naléhavé nucení, které lze těžko oddálit a u kterého může dojít i k úniku moči. Toto všechno jsou příznaky, které jsou spojeny se schopností močových cest jímat (udržovat) moč. Podle toho, zda se jedná „jen“ o pocit nucení, nebo dochází i k úniku moči, se rozlišuje tzv. suchý a mokrý hyperaktivní močový měchýř. Někdy může být přítomná i bolest v podbřišku nebo za stydkou sponou, která může souviset s náplní močového měchýře. Příznaky hyperaktivního močového měchýře jsou ovšem stejné jako i u jiných závažnějších onemocnění, a to u močové infekce, močového zánětu, nádoru močového měchýře, konkrementů („kamenů“) močového měchýře, nebo jiného cizího tělesa. Objevují se při obtížném vyprazdňování močového měchýře, po ozařování a také u diabetu (cukrovky) nebo u onemocnění nervové soustavy. Při diagnostice a léčbě hyperaktivního močového měchýře je třeba věnovat pozornost i těmto onemocněním.

Pokud se vyloučí výše zmíněná závažná onemocnění, tak samotný hyperaktivní močový měchýř není onemocnění, které by závažně poškozovalo zdraví člověka. Výrazně ale může ovlivňovat kvalitu života – jak osobní, tak profesní. A to z důvodu omezování svých aktivit, vyhýbání se společenskému životu, cestování, plánování svých činností s ohledem na možnost se vymočit – vyhledávání toalet. V závislosti na potřebě rychlého dosažení toalety dochází u pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem daleko častěji ke zlomeninám.

Jaké vyšetření bych měl(a) podstoupit při podezření na OAB syndrom?

Při vyšetření lékař od pacienta zjišťuje nejprve osobní údaje související s příznaky, ptá se i na jiná onemocnění a souvislosti. Soubor příznaků lze také posoudit pomocí speciálních dotazníků, které se používají i k hodnocení účinnosti léčby. K zaznamenávání pacientem vnímaných pocitů existují tzv. mikční karty – jedná se o tabulku, do které se zaznamenávají potřebné informace o množství vypitých tekutin, fekvenci močení a množství vymočené moče. Aby mikční karta byla spolehlivě hodnotitelná, měla by být vypsána nejméně tři po sobě jdoucí dny.

Ilustrační foto

Provádí se také vyšetření moči na zjištění přítomnosti zánětu, krve nebo nádovoých buněk, tělesné vyšetření včetně zhodnocení velikosti a povrchu prostaty pohmatem přes konečník u mužů a u žen vyšetření děložního čípku pohmatem přes pochvu. O průběhu prvního urologického vyšetření, kterého se mimochodem vůbec nemusíte obávat, se dozvíte více i zde. Nedílnou součástí další diagnostiky je vyšetření pomocí ultrazvuku, která zhodnotí stav ledvin, náplň močového měchýře a množství zbytkové moče po vymočení, tzv. reziduum. V diagnostice pomáhají také metody urodynamické – vyšetření proudu moče (uroflowmetrie), vyšetření reakce měchýře na náplň (cystometrie), průběh močení (PQ studie) a endoskopické vyšetření močového měchýře pomocí cystoskopie – tato vyšetření se doplňují ve vybraných případech.

Jaké jsou možnosti léčby syndromu dráždivého měchýře?

V léčbě příznaků OAB syndromu se jako první doporučuje úprava životního stylu: vynechat kořeněná jídla, citrusové plody, omezit alkohol a kávu, upravit příjem tekutiny (vypít přibližně 2 litry tekutin během dne a nepít 3 hodiny před usnutím), příjem vlákniny k úpravě stolice a snížení tělesné hmotnosti. Společně s těmito změnami se provádí i trénink močového měchýře, kdy se podle mikční karty stanoví vhodné časové intervaly k močení, a ty se pacient snaží dodržovat a postupně prodlužovat. Příznivě působí také cvičení svalů pánevního dna. Všechny popsané přístupy jsou součástí tzv. behaviorální terapie, o které naleznete zajímavé povídání i na stránkách zde.

K potlačení symptomů hyperaktivního močového měchýře je k dispozici celá řada léčiv, která ovlivňují nervová zakončení v močovém měchýři, tím prodlužují čas mezi močením a také prodlužují čas od začátku nutkání do eventuálního úniku moče. Tyto léky se obecně nazývají spasmolytika (anticholinergika), mezi nejčastěji užívané patří trospium chlorid, oxybutinin, tolterodin, solifenacin a nejnovější fesoterodin. Nejčastějším nežádoucím účinkem spasmolytik je pocit sucha v ústech, zácpa nebo rozmazané vidění. Jednotlivé lékové formy jsou dostupné v tabletách s prodlouženým uvolňováním, které umožňují dávkování pouze jednou denně. Spasmolytika není možné podávat pacientům se zeleným zákalem (glaukom) a opatrnost je nutná i u pacientů se srdečním onemocněním nebo poruchou vyprazdňování střev.

Ilustrační foto

Při neúspěchu konzervativní terapie je ve vybraných případech možné též aplikovat botulotoxin přímo do močového měchýře, který blokuje mimovolní stahy svaloviny měchýře a zvyšuje jeho kapacitu. Nevýhodou injekční aplikace botulotoxinu je nutnost anestezie, malá dostupnost a cena léčby a pouze dočasný efekt této léčby (cca po 9-12 měsících je nutné aplikaci opakovat). Jako další možnost lze provádět elektrostimulaci nebo v indikovaných případech provést chirurgické zvětšení močového měchýře.

Problém dráždivého měchýře se samozřejmě nevyhýbá ani dětem. Jak je to s léčbou malých pacientů najdete v tomto článku.

Pokud si o hyperaktivním močovém měchýři chcete přečíst podrobně, doporučujeme Vám stránky www.musimcasto.cz. Kromě popisu příznaků onemocnění a léčby, zde naleznete i odbornou poradnu, pacientské příběhy nebo další materiály ke stažení.

další diagnostiky je vyšetření pomocí

Publikováno: 16. 10. 2012

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři