Úmrtnost na rakovinu prostaty by mohla prevence snížit o pětinu

-

Úmrtnost na rakovinu prostaty by mohla v ČR klesnout až o pětinu, ukazují to zkušenosti ze zahraničí, kde zavedli screeningová vyšetření. Vyšetření jako součást preventivních prohlídek navrhují urologové i v Česku. Ročně onemocní rakovinou prostaty 8000 mužů, u pětiny se nádor odhalí pozdě.

„Čísla nemocných jsou v Česku dlouhodobě vysoká, přitom prevence karcinomu prostaty stále není součástí žádných preventivních prohlídek a programů,“ uvedl předseda společnosti Roman Zachoval. Včasný záchyt podle něj zlepšuje možnosti léčby a snižuje riziko nepříjemných a život ohrožujících následků.

Důležité je proto nádor odhalit ještě v době, kdy rakovina nemá žádné závažné příznaky. Varující by měly být obtíže s močením, krev v moči, bolestivá ejakulace či potíže s erekcí. Zejména muži ale podle lékařů prevenci podceňují. „Bohužel u mužů často bojujeme s nějakým pocitem studu, pokud se bavíme o vyšetření prostaty,“ uvedl urolog Slavomír Klátil, který má ordinace ve Vsetíně a Zlíně.

Téměř 40 ordinací se zapojilo v červnu do Dní otevřených urologických ambulancí a vyšetřily během nich stovky pacientů. Při preventivní prohlídce jim zdravotníci udělali PSA test z krve, který mapuje hladinu specifického antigenu, a vyšetřili prostatu konečníkem. Například ze 43 pacientů, kteří přišli do nemocnice v Kladně, našli lékaři u pěti nádor. Včas odhalený postačí léčit chirurgicky, u pozdějšího je třeba onkologická léčba. Podle lékařů přijde s pozdním stadiem až pětina pacientů.

Screeningová vyšetření, tedy pravidelná vyšetření zdravých lidí v určité rizikové skupině, například věkové, jsou v ČR zavedena u rakoviny prsu, rakoviny děložního čípku a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Od letošního roku se mohou k preventivnímu vyšetření, které má odhalit riziko rakoviny plic, přihlásit také bývalí nebo současní kuřáci nad 55 let.

Podle dat o výskytu rakoviny prostaty jejich počet až do roku 2019 neustále rostl. Lékaři tehdy zachytili přes 8000 případů. V roce 2020 počet klesl na zhruba 6800, což je následek epidemie covidu-19 a omezení zdravotní péče. Odborníci tak očekávají, že budou nádory odhalovat v pozdějších stadiích. Počet mužů, který rakovině prostaty každý rok podlehne, také pozvolna rostl. Více než 1500 jich bylo v roce 2014, poté se pohyboval mezi 1320 a 1440. Také v roce 2020, ze kterého pocházejí poslední uzavřená data, počet zemřelých o 24 překročil 1500, což je nejvyšší počet od roku 1977, kdy časová řada začíná.

Článek je převzatý z portálu www.ozdravotnictvi.cz, kde byl publikovaný 12. 7. 2022

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-