Muži se často stydí jít při potížích s prostatou k lékaři. Změnit to má brněnský “Den mužského zdraví”

-
 • Brněnské náměstí Svobody je další zastávkou úspěšné preventivní akce zaměřené na mužská urologická onemocnění. Den mužského zdraví se v centru moravské metropole uskuteční v pátek 27. září od 11 do 18 hodin v rámci Festivalu v centru dění. Urologové z Fakultní nemocnice Brno zde budou ve speciálním stanu poskytovat poradenské služby, které budou zaměřené především na onemocnění prostaty. Akce je určena nejen mužům, kteří dosud s návštěvou odborníka otáleli, přestože se již nacházejí v nejrizikovější věkové skupině 50+. Vítány jsou i manželky a partnerky, protože muži se dle odborníků často o svých obtížích zdráhají hovořit.Cílem akce je zvýšení povědomí o urologických chorobách, které se v poslední době stávají stále větším postrachem mužů také v mladších věkových kategorií. Osvětové akce na podporu zdravotní gramotnosti jsou považovány za velmi přínosné. „Mnoho mužů se návštěvy lékaře bojí, ačkoli už třeba pociťují nějaké obtíže. Často zbytečně, protože v dnešní době lze řadu onemocnění úspěšně léčit. Důležité je ale přijít k odborníkovi včas. První Dny mužského zdraví, které se konaly v červnu v Olomouci, měly u veřejnosti velký úspěch. Svůj zdravotní stav tam přišla konzultovat téměř stovka mužů,“ říká PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka společnosti GSK, která je i tentokrát jedním z partnerů akce.

  Zájemci mohou ve stanu, který bude otevřen od 11 do 18 hodin, získat informace o onemocněních prostaty, konzultovat s odborníky svůj zdravotní stav nebo si domů odnést edukační příručky. Přestože mají urologická onemocnění často zásadní vliv na psychiku a sebedůvěru pacientů, mnoho mužů se ostýchá specialistu navštívit. To může mít za následek i fatální zhoršení jejich zdravotního stavu a závažné léčebné komplikace. Řada mužů navíc v takových situacích sáhne po nejrůznějších „zázračných“ prostředcích: „Spoléhají na rozličné potravinové doplňky, což je velká chyba. Volně prodejné preparáty příčinu obtíží nevyřeší, pouze oddálí včasnou diagnózu. Doporučuji proto neexperimentovat, nesázet na nejrůznější prášky a tablety, které stejně neléčí, ale zavítat k odborníkům, kteří mohou včas odhalit více či méně závažné onemocnění. A čím dříve k odhalení dojde, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu,“ upozorňuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky FN Motol Praha.

  Velkou výhodou Dnů mužského zdraví je, že nabízejí anonymní možnost informovat se o onemocněních prostaty ne v ordinaci, ale ve stanu za paravánem, který nabídne jistou míru intimity. Právě kvůli možnému studu ze strany mužů jsou vítány i ženy z řad jejich manželek či partnerek. Také ony si budou moci pohovořit
  s odborníky z Urologické kliniky FN Brno. Jsou to totiž často právě manželky či partnerky, které mají na muže vliv a jsou s jejich obtížemi obeznámeny. „Jako přednosta urologické kliniky FN Brno a vedoucí lékař nestátního zdravotnického zařízení Urologie prof. Pacík s.r.o. mohu říci, že onemocnění prostaty se vyskytují velmi často. Postihují všechny věkové skupiny mužské populace. Nezhoubné zbytnění postihuje muže od asi 40. roku věku a rakovina prostaty se může vyskytnout také již po čtyřicítce. V případě rakoviny prostaty platí, že v časném stadiu je možno ji vyléčit, v pozdním stadiu bohužel už nikoliv. To, že je druhou až třetí nejčastější příčinou úmrtí muže na zhoubný nádor v ČR, ukazuje, že zde máme velké rezervy,“ říká prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc., přednosta Urologické kliniky FN Brno.

  Primátor Brna Bc. Roman Onderka, MBA, k tomu dodává: „Rakovina prostaty je v Evropě druhý nejčastější zhoubný nádor u mužů a odhalit ji může jednoduchý test. Provádí se z odebraného vzorku krve a mužům po padesátce jej jednou ročně hradí většina zdravotních pojišťoven jako preventivní vyšetření. Je tedy dostupný všem, proto apeluji na nás muže – nikdo nemá lékařská vyšetření na prvních místech v žebříčku oblíbenosti. Ostych stranou pánové, vždyť jde o život!“

  Společnost GSK má v plánu pořádat Dny mužského zdraví také v dalších městech ČR. „Pokud se tato akce bude i nadále těšit tak vysokému zájmu veřejnosti, pak je podle nás na místě v této iniciativě pokračovat,“ uzavírá PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka společnosti GSK.

  Pozvánka na Den mužského zdraví v Brně

  Tisková zpráva Den mužského zdraví Brno

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-