Moderní léčba inkontinence pomůže až 80 procentům pacientů

-

S inkontinencí se podle výsledků mezinárodních studií během života setká až 16 % populace Evropy a Severní Ameriky. Od roku 2000 proběhlo několik mezinárodních studií, jejichž výsledky ukázaly, že také incidence tohoto onemocnění, stejně jako mnoha jiných, postupně roste. Moderní metody léčby však v současnosti dokáží pomoci velkému množství pacientů.

„Základní diagnostika inkontinence je dnes založena na neinvazivních metodách, které zatěžují pacienta zcela minimálně. Přesto pouze necelá třetina pacientů vyhledá pomoc do jednoho měsíce od počátku trvání úniku moči,“ uvádí prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti ČLS JEP. „Domácké“ řešení inkontinence ze strany pacientů dostupnými absorbujícími pomůckami (plenami, vložkami apod.) označuje za zcela neadekvátní, někdy i škodlivé.

Pro symptom hyperaktivního močového měchýře, jenž v Evropě podle odhadů trápí 10 až 12 % jinak zdravé dospělé populace, a tzv. stresovou inkontinenci, která se vyznačuje poruchou funkce svěrače močové trubice, dnes existují odlišné metody řešení. „Moderní léčiva dosahují velmi dobrých výsledků a pomáhají velké většině pacientů. Cílené podávání léků je dosud nejrozšířenější metodou léčby hyperaktivního močového měchýře a s ním spojené inkontinence. V současné době jsme svědky vývoje nových generací léků ovlivňujících hyperaktivní močový měchýř, a dokonce i léků pracujících na nových principech,“ vysvětluje doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph. D., primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice, Praha. V brzké době by právě tyto léky, od nichž je očekávána až 80% úspěšnost, měly vstoupit i na český trh. „Stresovou inkontinenci sice na rozdíl od hyperaktivního močového měchýře léčíme chirurgicky, avšak v současné době prakticky pouze pomocí miniinvazivních metod, které pacienty minimálně zatěžují a umožňují jejich rychlý návrat do běžného života,“ dodává doc. Zachoval.

Ačkoli trápí většinou ženy, již v mladém či středním věku se s inkontinencí potýká 3-5 % mužů, s věkem pak riziko jejího vzniku rapidně stoupá – u starších mužů se vyskytuje v 11-34 %, nejčastěji pak po 65. roce věku. Výmluvná je i statistika týkající se populace dětské: známými projevy hyperaktivního močového měchýře, jako jsou pravidelné noční močení, které přerušuje spánek, nebo noční pomočování, trápí 30 % dětí čtyřletých, 20 % pětiletých, ale také jedno procento jinak zdravé populace 18letých. I přes poměrně častý výskyt problémů s únikem moči však včasnou pomoc urologa celkově vyhledá jen necelá polovina nemocných.

 

Článek byl publikován v příloze Zdravotnických novin – Lékařské listy, 7. 10. 2013.

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-