Karcinom prostaty je u mužů nejčastějším typem rakoviny. Velmi často nemá pacient žádné obtíže, říká MUDr. Jiří Stejskal

-
„Muži obecně, zejména mladší, nejeví extrémní zájem o své zdraví a prevenci. Povědomí ale roste díky osvětovým akcím. Ročně je v ČR nově diagnostikováno kolem 8 tisíc nádorů prostaty, celosvětově je to 450 tisíc případů,“ dodává lékař Jiří Stejskal, který byl dopoledním hostem na Rádiu Z.

Podle Stejskala byla u mužů dlouhodobě nejčastější rakovina plic nebo tlustého střeva. „V současné době si ale nárůst karcinomu prostaty vysvětlujeme tím, jak populace stárne, tak případů přibývá.“ A kdy by se muži měli tímto onemocněním zabývat? „U mužů, kteří nemají tuto rakovinu v rodině, je vhodné zahájit prohlídku okolo padesátého roku života. U mužů, kteří v rodině karcinom prostaty mají, se doporučuje jít na prohlídku o pět let dříve,“ říká Stejskal.Typickým příkladem je podle něj pacient, který nemá žádné obtíže. „U velkého množství případů se to nijak neprojevuje, proto je důležitá prevence. Pokud nějaké příznaky jsou, může, ale nemusí to znamenat, že onemocnění už pokročilo.“ Nejčastějším projevem nádoru prostaty jsou podle Stejskala obtíže při močení. Vzácněji se může objevit i krev v moči.

Celý rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s lékařem Jiřím Stejskalem z 26. ledna 2022 si poslechněte ZDE.

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-