VZP se obává o životy onkologických pacientů – Proton Therapy Centrum upřednostňuje byznys před zdravím pacientů

-

5. března 2013

VZP ČR se obává, že onkologičtí pacienti mohou být zneužíváni jako rukojmí k prosazení obchodních zájmů společnosti Proton Therapy Centrum. Domnívá se, že na pacienty s onkologickým onemocněním je vyvíjen v posledních týdnech soustředěný tlak, aby trvali na ošetření v protonovém centru bez ohledu na to, zda je tato specifická léčba pro jejich onemocnění vhodná. Vážný zdravotní stav a nelehká životní situace nemocných jsou v řadě případů zneužívány. VZP se proto rozhodla podat trestní oznámení.

Podle VZP někteří zaměstnanci společnosti Proton Therapy Centrum mylně informují určité pacienty, že protonové záření je pro ně jediná vhodná léčba, a že tedy musí počkat, až se vedení této společnosti dohodne s VZP na proplácení zákroku. Ve skutečnosti je tomu ale tak, že pro řadu pacientů není protonové záření jedinou vhodnou terapií, stejných výsledků by u nich šlo dosáhnout i jinak. Zbytečné oddalování jiného postupu může mít pro jejich zdraví a životy fatální následky.

Podle VZP vše nasvědčuje tomu, že společnost Proton Therapy Centrum dává před zdravím pacientů přednost tomu, aby nepřišla o potenciální klienty a tedy o své zisky. V případě, že se prokáže, že u těchto pacientů existuje jiná léčba, je jednoznačný právní názor VZP, že Proton Therapy Center nese plnou odpovědnost za zdraví těchto pacientů.

VZP se obává, že pokud se takové jednání potvrdí, může dojít u některých pacientů k promeškání vhodného okamžiku k zahájení účinné standardní protinádorové léčby, což může vážně ohrozit jejich šance na úspěšné léčení.

Mgr. Jiří Rod
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-