Internet v urologii, urologie v Internetu

-

I. Anděl – Urologické oddělení BN, Zlín

CO JE INTERNET?

Naše doba žije ve znamení informační explose a multimediálního přenosu dat. Hodnota informace je určována mimo jiné její aktuálností. Výměna informací „up to date“ představuje dnes kvalitu i v medicíně. Nadále budou vycházet odborné monografie a časopisy, ale možnost výměny zkušeností s kolegy kdekoliv na světe v reálném čase nebo vyhledání informace, kterou právě potřebujeme k přípravě své přednášky či zjištění dne, jímz koncí registrace pro urologický kongres a ješte mnohem více, to jsou možnosti, které prináší celosvětová počítacová síť – INTERNET. Tato síť sítí zahrnuje miliony počítačů rozesetých po celé zeměkouli spojených sítí linek. Protože jde o počítače různých typů a dokonce pracující v různých operačních systémech, řídí se komunikace mezi nimi přesně definovaným protokolem. Internet je gigantickou celosvětovou knihovnou informací snad ze všech oboru lidské činnosti. Vznik Internetu je svým významem přirovnáván k vynálezu knihtisku. Český astronom Dr. J. Grygar říká: „Kdo není na Internetu, jako by nebyl.“

HISTORIE

Počátky Internetu jsou spojeny s armádou USA. V letech 1968-1983 začalo americké ministerstvo obrany vytvářet první celostátní pocítačovou síť. Později, v roce 1986, se propojení počítačů rozšířilo na americké university a vznikla tak akademická počítačová síť NSFNET a v Evrope EARN. Dnes Internet na všech kontinentech propojuje 10 milionů počítačů a má více nez 55 milionů uživatelu (údaje z pocátku roku 1996) a jejich počet stále roste.

SLUŽBY INTERNETU:

  • E-MAIL (ELEKTRONICKÁ POŠTA)Elektronická pošta predčí svou rychlostí, spolehlivostí a finanční nenáročností ostatní formy komunikace, jako je telefon, fax či telex. Dopis, který napíšete na svém počítaci a odešlete stiskem jediné klávesy, obdrží adresát kdekoliv na světě během několika desítek sekund. Můžete využít i dalších možností Internetu. Zprávu, kterou jste právě dostali e-mailem a která Vás zaujala, můžete poslat dál svému kolegovi, který se o stejnou oblast také zajímá (tzv.“forward“). Nebo si touto cestou můžete objednat odbornou publikaci, ale také si rezervovat hotel pri ceste do zahranicí.
  • NEWSGROUPZvláštní formou elektronické pošty jsou elektronické konference. Zřizovatel takové konference udržuje kontakt s nekolika stovkami, ale někdy i tisíci svých abonentů. Účastníci konference zasílají své dotazy, témata k diskusi v určité oblasti (BPH, karcinom prostaty, lithiasa, nové metody v urologii) a kterýkoliv člen konference se může k předloženému problému vyjádřit. Konference probíhá kontinuálne a je buď nemoderovaná, kdy všichni úcastníci dostávají všechny příspěvky, které do konference přicházejí anebo jde o moderovanou konferenci, v níž její moderátor usměrňuje temata k diskusi a třídí odpovědi na ně.
  • WWW (WORLD WIDE WEB)Dnes nejrozšířenější a rovněž nejpopulárnější službou Internetu jsou tzv.“webovské stránky“ Tento způsob poskytování informací se také někdy nazývá hypertext. Na každé WWW stránce je řada odkazů v textu a pokud na ně „kliknete“ myší, otevře se Vám další text. Tak je možno postupne přecházet na další a další zdroje informací.V síti se tak přemísťujete z jednoho počítače-serveru na druhý, ať je umístěn kdekoliv na zeměkouli. Na WWW stránkách se dnes nachází nepřeberné množství odborných medicínských informací, a ty jsou pravidelne aktualizovány. Jak je ale v tak obrovské síti najít? To Vám umožní hledače – browsery. Browser je program, na vzdáleném pocítači-serveru, kterému zadáte klíčové slovo nebo jejich spojení a během několika minut dostanete nabídku desítek, často i stovek zdrojů, kde Vámi hledané informace leží. Vyzkoušejte si nejlepší hledače, jako jsou: http://www.altavista.comhttp://www.yahoo.comhttp://webcrawler.com.
  • FTP (FILE TRANSFER PROTOCOL)Tato služba umožňuje přenos souborů ze vzdálených počítačů. Lze tak získat různé dokumenty, grafické soubory, ale i celé programy pro Váš pocítač.
  • TELNETPokud chcete pomocí Internetu pracovat na počítači umístěném např. na některé americké universitě, spouštět tam celé programy a pomocí své klávesnice s ním komunikovat, pak použijte sluzbu Telnet. Napojení na tyto počítače však bývá zpravidla vázáno na použití hesla a placený přístup.

PŘIPOJENÍ NA INTERNET

Nejschůdnější cestou, jak získat vstup na Internet, je připojení pomocí telefonního modemu, na příklad přes lékařskou knihovnu Vaší nemocnice. Poplatky cca 500 Kč měsíčně s ohledem na množství získaných informací nejsou vysoké. Spojení pevnou linkou je rychlejší, kvalitnější, ale také nákladnější. Obsluha Internetu je velmi snadná a nevyžaduje žádné speciální znalosti o programování nebo počítačových sítích. Krátká instruktáž Vaším providerem (poskytovatelem Internetu), u kterého jste připojeni, postačí k tomu, abyste mohli hned sami vstoupit do světové sítě a začít ji používat.

UROLOGIE A INTERNET

Na kongresu EUA (European Association of Urology) v září tohoto roku v Paříži byl představen evropský internetovský urologický časopis nazvaný UROWEB. Jeho adresa je: http://www.uroweb.org. Je spravován EUA a spolupracuje s teamy předních urologů. Co všechno v něm lze nalézt:

  • Přehled aktivit EAUZde jsou poskytovány nejčerstvější informace o tom, co připravuje EAU.
  • Programy ESU ( European School of Urology )ESU pořádá řadu výukových kursů pro evropské urology. Kde a kdy se budou konat se dozvíte na tomto místě.
  • Informace o kongresechTady naleznete nejen vše o připravovaných kongresech, ale můžete se i zaregistrovat k účasti a odeslat abstrakta své přednášky, samozřejmě pomocí e-mail.
  • Servis odborné literaturyTato stránka zahrnuje přehledy vydané urologické literatury, recense monografií, obsahy „tradičních“ urologických časopisů i nově vydaných odborných publikací.
  • Novinky v urologiiSekce s tímto názvem by měla být připravována skupinami expertů a měla by díky rychlosti Internetu přinášet ty nejčerstvější informace o nových trendech v urologii.
  • KausistikyInteraktivním způsobem se můžete zúčastnit diskuse o diagnostických a terapeutických problémech denní urologické praxe. Můžete nahlížet do RTG dokumentace diskutovaného pacienta, vyvolat si na obrazovku svého počítače CT snímky, USG nálezy, přehled laboratorních výsledků. Je to jistě velmi efektivní i efektní způsob urologického vzdělávání.
  • Dia a video servisChcete rozšírit svou kolekci diapozivů nebo si prohlédnout ve video animaci operaci, která Vás zajímá? Internet dnes opravdu umožňuje přenos video záznamu i zvuku.
  • Kdo je kdo v urologiiNa této WWW stránce můžete hledat v adresáři evropských urologů. Dočtete se v krátkém životopise o profesionální dráze členů výboru EAU, najdete tu jejich e-mailové adresy a také jejich fotografie.
    Autoři této stránky vyzývají také Vás, abyste i Vy zaslali své profesionální curiculum vitae, adresu a fotografii a ocitli se tak v tomto adresáři.
    Pokud máte zájem o informace ze světa americké urologie, nahlédnete do elektronického časopisu v USA. Jmenuje se Digital Journal of Urology a najdete ho na adrese: http://www.duj.com.
    Informace, které naleznete na Internetu si můžete „stáhnout“ na disketu a pak si je v klidu prostudovat nebo je hned vytisknout na tiskárně. Některé odborné lékařské informace, které nejsou určeny laikům, bývají přístupné až po zadání hesla. Tato hesla sdělují svým členům odborné společnosti.
    Pokud se budete chtít o možnostech Internetu dozvědět více, nahlédněte do některé z níže zmíněných publikací. O radu při svých začátcích na Internetu se můžete také obrátit na autora tohoto clánku.

ZÁVĚR

Urologie díky svým moderním technologiím patřila vždy k progresivním oborům medicíny. Není proto divu, že pronikla jiz i na Internet a využívá ho ke svému dalšímu rozvoji.

LITERATURA

Vrabec V.,Čepek A.,: Internet CZ, GRADA 1995, ISBN 80-7169-229-8
Demel J.: Internet pro začátečníky, NEKLAN 1995, ISBN 80-901718-0-X
Aarmink R.: Introduction to Internet, European Urology Today 6, 1996, c.2, s.6-1

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-