Rakovinu prostaty včas odhalí jednoduchý test

-
  • Rakovina prostaty je podle statistik z roku 2008 nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v České republice.„Prostata je orgán, který by si muži měli zhruba od padesáti let věku pořádně kontrolovat.“ zdůrazňuje  prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Rakovina prostaty nemá obvykle v počátečních stádiích žádné příznaky. Projevovat se bohužel začne, až když už je nádor značně velký a prorůstá celý orgán. „V tu chvíli se objeví problémy při močení, v moči může být patrná krev.

    Prvními projevy ale může být až bolest v kostech nebo dokonce zlomenina. Právě v kostech totiž nejčastěji tvoří rakovina prostaty metastázy,“ upozorňuje profesor Babjuk. V době, kdy se rakovina začne projevovat některým z uvedených příznaků, už není vyléčitelná.

    Naštěstí existuje k dispozici jednoduchý test, který umí s poměrně velkou pravděpodobností rakovinu zachytit ještě v době, kdy je omezena na prostatu a může být zcela vyléčena. Jedná se o otestování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Ta je u pacientů s rakovinou prostaty zvýšená. Zvýšená hladina PSA sama o sobě však ještě rakovinu neznamená, může být způsobena i jinými procesy v prostatě. Proto se pacientům s vyšší hodnotou PSA provádí obvykle biopsie (odběr malého vzorku tkáně), která diagnózu buď potvrdí, nebo vyvrátí. Při léčbě nádoru, který je omezen jen na prostatu, pomůže jeho radikální operační odstranění, může se přistoupit i k ozařování či vyčkávání…

    Celý článek z portálu Žena.cz je k dispozici zde.

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-