Na rakovinu prostaty mohou upozornit i bolavá záda

-

Bolest zad nemusí značit jen banální záležitost. Až u čtvrtiny nemocných se může jednat o příznak závažného onemocnění. Jedním z takových jsou i metastáze v kostech, nejčastěji v důsledku mnohočetného myelomu, karcinomu prsu, prostaty či karcinomu plic nebo ledvin. Odkládat vyšetření se tak opravdu nevyplácí.

„Bolest zad může být prvním signálem metastáz či pokročilého karcinomu prostaty, kdy se zhoršují vyhlídky na úplné vyléčení. Karcinom prostaty je přitom v České republice nejčastějším nádorem u mužů a jeho výskyt se trvale zvyšuje,“ upozorňuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

Do kostí nádorová onemocnění metastázují nejčastěji

Až 75 % mužů, kteří rakovině prostaty podlehnou, umírá s postižením kostry. Kostní metastáze jsou způsobeny schopností nádoru uvolňovat nádorové buňky do krevního oběhu. Když se dostanou do bohatě prokrvené kostní tkáně, zrychlí se její odbourávání. Přičemž narušení kostní tkáně často vede ke zlomeninám a velkým bolestem. Těmi trpí až 80 % pacientů.

Nemocnému hrozí také zlomenina obratle, která je velmi bolestivá a má za následek výrazné omezení pohyblivosti.

„Zlomeniny obratlů se vyskytují až u 12 % pacientů s rakovinou prostaty. K dalším zlomeninám dochází v 9 % případů. Patologické zlomeniny, tedy ty, které vznikají působením abnormálně malé nebo dokonce žádné síly, představují opravdu závažný problém a významně zvyšují riziko úmrtí. U pacientů se zhoubnou rakovinou prostaty je toto riziko vyšší o 23 %,“ dodává profesor.

Varovné signály

Metastáze v kostech nemusí každého nemocného bolet, tudíž se odhalují velmi špatně. K jejich diagnostice se využívají metody jako cílený rentgen a celotělová magnetická rezonance.

Varováním a popudem k návštěvě lékaře může být například dlouhotrvající tupá nebo krátkodobá vystřelující bolest, zduření kosti či mírně zvýšená teplota. V některých případech kostní nádor vypadá jako bolestivý výrůstek na povrchu kosti.

Nemocní s kostními metastázemi si také často stěžují, že se cítí být celkově nemocní a ztrácejí chuť k jídlu. Nezřídka také ztrácejí na váze, více se potí a potýkají se s celkovou slabostí.

„Pokročilejší nádor může být objeven právě až kvůli problémům s kostními metastázemi. Ty se však mohou vyskytnout také po absolvované léčbě nemoci. Projevy toho, že se nádor již rozšířil i do kostí, jsou bohužel nejednoznačné a mohou indikovat i jiná onemocnění,“ varuje profesor Babjuk.

Pokud nádor vytvoří metastáze do páteřních obratlů, může dojít ke stlačení míchy, které může v důsledku vést až k trvalému ochrnutí.

Příznaky, u kterých je dobré ihned vyhledat lékaře
Bolest v zádech, která může vystřelovat do dolních končetin
Ztráta citlivosti v oblasti dolních končetin a podbřišku
Oslabení dolních končetin nebo nemožnost jimi pohybovat
Mimovolný únik moči či stolice nebo problémy s močením

„Vzhledem k tomu, že se věk mužů, kterým je zjištěna rakovina prostaty, neustále snižuje, je klíčové nepodceňovat pravidelná preventivní vyšetření po padesátém roce života. Tato vyšetření jsou jedinou naší šancí, jak nádory prostaty objevovat v počátečních stádiích a tedy i předcházet rozvoji onemocnění do kostí. Na muže apelujeme, aby se preventivním prohlídkám nevyhýbali, a pokud mají bolesti, s návštěvou lékaře neotáleli,“ dodává profesor.

Včasná biologická léčba dokáže metastázím zabránit

Než nádor začne vytvářet metastáze v kostech, může to trvat léta, proto se objevují v pozdějších stadiích nemoci. Pokud se nemocný již nachází v pokročilém stadiu rakoviny prostaty, hrozí mu celá řada komplikací ovlivňujících průběh jeho léčby. Zároveň dochází k významnému snížení kvality života nemocného v důsledku bolesti, stlačení míchy a nervů nebo patologických zlomenin.

„Pokud se jedná o pacienta, který už kostní metastáze má, je nutné zahájit co nejdříve vhodnou léčbu. Naše zkušenosti potvrzují, že včasné nasazení biologické léčby dokáže komplikacím kostních metastází zabránit,“ doplňuje Babjuk.

Proto je tak důležité nepodceňovat případné bolesti zad a vyhledat lékaře včas!

„Jestliže se nám nádorové bujení podaří zachytit v raném stadiu, může jeho léčba vzniku metastází úplně předejít a nemocný má daleko větší šance na vyléčení,“ uzavírá prof. Marek Babjuk.

 

Článek byl uveřejněný 8. 1. 2016 na serveru Novinky.cz.

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-