Urology week 2013 – týden informací o urologickém zdraví

Od 23. do 27. září se pod záštitou Evropské urologické asociace uskuteční Urology week – týden věnovaný informacím o urologickém zdraví. V letošním roce bude Urology week věnován především léčbě obtíží souvisejících se zvětšenou prostatou.

Obtíže spojené se zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty) jsou nejčastější příčinou návštěvy urologické ambulance a nejčastější urologické onemocnění u mužů vůbec. Tyto problémy se velkou mírou podílí na zhoršené kvalitě života pacienta a v pokročilých stádiích mohou vést až k nevratnému poškození funkce močového měchýře a ledvin. Moderní léčebné postupy vedou u většiny pacientů k výrazné úlevě od příznaků tohoto onemocnění. Přibližně od 80. let 20. století se začala prosazovat léčba zbytnění prostaty pomocí léků. Vědecký výzkum od té doby přinesl řadu nových léčiv a tento vývoj dále pokračuje. Rozvoj operačních metod souvisí s kratším pobytem v nemocnici, rychlejší době zotavení po operaci a menší míře komplikací, než tomu bylo v minulém století. Muži (i ti, kteří nemají problémy) by měli absolvovat urologickou prohlídku včetně vyšetření prostaty již po 40. roce věku.

   V úterý 17. září se u příležitosti Urology Week uskutečnila tisková konference, kterou pořádalo sdružení Europa UOMO CZ (člen Evropské koalice proti karcinomu prostaty Europa UOMO). O problematice benigní hyperplazie prostaty hovořil prof. Dalibor Pacík, předseda EUomo CZ a přednosta Urologické kliniky FN Brno a LF MU a prof. Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky FN Motol a 2. LF UK.

Další informace naleznete na těchto stránkách: www.cus.cz/pro-pacienty,  www.europauomo.cz, www.urologyweek.org

Pozvánka na tiskovou konferenci s podtitulem Každý den zemřou v České republice 4 muži na rakovinu prostaty. Možná zbytečně …