Sex nemá vliv na prostatu, tvrdí urolog

image_pdfimage_print

Vyšetřit prostatu by si měli dát všichni muži nad 50 let. Vyplynulo to z on-line rozhovoru s urologem MUDr. Eretem, který odpovídal 5. 5. 2014 čtenářům serveru Žena.cz.

Proč? Aby předešli pozdějíšm problémům. Prostata svým zvětšováním zpomaluje průtok moče močovými cestami. V močovém měchýři tím zůstává tzv. zbytková moč, takže se měchýř dříve naplní a znovu se objevuje nucení i bolest a nutnost při močení tlačit. Zpomalením průtoku dochází k zeslabení proudu, prodloužení doby močení a zvyšuje se i tlak v močovém měchýři. Ten pak reaguje postupným zesilováním své stěny.

Nezhoubné nebo zhoubné?

V krajním případě může být močový měchýř stále tak naplněný, že prakticky neplní svoji funkci a dochází k úniku moči takzvaným “přetékáním”. Zvětšená prostata také může močovou trubici doslova zablokovat a muž poté není schopný se vymočit vůbec – nastává zástava močení. Někdy se také nezhoubné zvětšování prostaty zamění s rakovinou. Varovné mohou být hodnoty látky PSA v krvi.

Doktor Eret proto radí: “Doporučuji po 50. roce života navštívit praktického lékaře a nechat si nabrat krev resp. PSA a provedení vyšetření konečníkem. Pokud máte v rodině onemocnění prostaty, hlavně rakovinu, doporučuji navštívit již po 40. roce.

V souvislosti s prostatou  se objevuje často mnoho mýtů ve vztahu k sexu. Doktor Eret jednoznačně potvrdil, že častý ani méně častý pohlavní styk či masáž nejsou podstatné a stav prostaty nemůže zlepšit.  Z podobného soudku byl i dotaz, zda má prostata nějaký vliv na erekci? Jsou to spojené nádoby?  “O spojené nádoby se nejedná. Nejsou důkazy, že by prostata měla vliv na erekci.” vysvětlil MUDr. Viktor Eret.

 

Celý on-line rozhovor s dotazy čtenářů a odpověďmi MUDr. Viktora Ereta, Ph.D. si můžete přečíst ZDE.

 

Publikováno: 7. 6. 2014

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři