Rakovina prostaty se často zjistí pozdě

image_pdfimage_print

Rakovinu prostaty zjistí lékaři ročně u téměř sedmi tisíc mužů, zemře na ni 1500. Čtvrtina onemocnění se zjistí pozdě, což souvisí s tím, že informovanost mužů o tomto zhoubném onemocnění je malá.

Příští rok bude zjištěna rakovina prostaty u 7700 pacientů, v ČR bude žít 63 400 mužů, kteří rakovinu mají nebo se vyléčili, v roce 2030 se počty žijících odhadují na 79 900. »Počty nových pacientů rostou exponenciálně a obávám se, že v dalším období dojde k dalším nárůstům, protože populace stárne,« řekl novinářům ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Pozitivní podle něj naopak je, že počty vyléčených rostou. V České republice nyní žije 48 tisíc mužů, kteří rakovinu prostaty měli nebo mají.

Za jednoznačně pozitivní fakt Dušek označil to, že se mírně zastavil růst úmrtnosti a poměrně dramaticky se prodlužuje přežití, za posledních 15 let téměř o 15 procent. Stále víc mužů tedy musí být po vyléčení sledováno lékařem, hrozí jim další nádor, protože se ho mohou dožít.

Nejnovější data z Národního onkologického registru ukazují, že počty žijících rostou v období 2009 až 2013 meziročně o 11 procent, pět let po léčbě, což se považuje za uzdravení, žije přes 92 procent pacientů. Nárůst nových případů ve stejném období je 4,9 procenta, pokles úmrtnosti 0,9 procenta. »Takže jakási cena za úspěch prodlužujícího se přežití je v tom, že rostou náklady, protože žijící čerpá náklady, nikoli mrtvý, a déle žijící masa pacientů může mít další nádory,« uvedl Dušek.

Rakoviny prostaty přibývá po padesátce, k jejímu brzkému odhalení přispívá lepší vyhledávání, daří se tak ale odhalit i nádory rozvinuté. Státem organizovaný screening rakoviny prostaty není. »U rakoviny prostaty nebyl prokázán plošný proaktivní screening jako efektivní,« vysvětlil Dušek. Jakési »divoké« vychytávání nádorů v ČR je, a to za pomoci testů na prostatický antigen PSA. Test by měl mužům po padesátce doporučit jejich praktický lékař, vyšetření pak provádějí a léčbu vedou urologové.

Článek vyšel 17. 12. v deníku Haló noviny.

Publikováno: 18. 12. 2015

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři