Pacienti v závěrečné fázi rakoviny prostaty mohou žít déle a lépe

image_pdfimage_print

Pacienti v závěrečném stadiu rakoviny prostaty mají šanci na delší a kvalitnější život. Podle lékařů je to díky účinku moderní hormonální léčby, která se jako doplněk chemoterapie používá teprve v poslední době.

Na jejím pozitivním vlivu se na tiskové konferenci shodli přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Marek Babjuk a primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jana Katolická.
Rozšíření možností způsobu léčby se týká takzvaně kastračně rezistentních nádorů, které už nereagují na klasickou hormonální léčbu standardně používanou v předchozích stadiích tohoto onemocnění. „Před rokem až dvěma jsme je vůbec neměli k dispozici. Sice nevyléčí, ale zlepší kvalitu života,“ řekl Babjuk.
Dvojice hormonálních preparátů určených pro tuto fázi onemocnění je podle Katolické k dispozici od roku 2012. Aktuálně je léčba jejich prostřednictvím hrazena ve třinácti komplexních onkologických centrech, která mají pro tyto účely zvláštní smlouvu se zdravotními pojišťovnami.
Vzhledem k rozdílnému charakteru jednotlivých nádorů však musí být léčba individuální. „Hledáme vhodného pacienta. Je to velmi heterogenní onemocnění, které není u každého pacienta stejné,“ poznamenala Katolická.

Je přesvědčena, že nové možnosti budou mít pro pacienty pozitivní efekt. Mimo jiné proto, že se podávají formou tablet, takže odpadá nutnost hospitalizace a pacient může být dál ve známém prostředí. „Už to nebude krátkodobé přežití se špatnou kvalitou života, ale prodlouží se to na dva až tři roky s dobrou kvalitou,“ uvedla Katolická. V současné době se prognóza zbývající délky života u těchto pacientů pohybuje od 18 do 27 měsíců, v případě většího počtu metastáz maximálně rok, doplnil Babjuk.
Rakovina prostaty je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u mužů. Mezi lety 2000 a 2010 se počet nově diagnostikovaných zvýšil na dvojnásobek a podle kvalifikovaných odhadů odborníků roste i nadále. Růst počtu nových pacientů je podle Babjuka z velké části způsoben lepším záchytem v časných stádiích onemocnění, kdy pacient nemá žádné potíže.
Roste však také počet nově zachycených onemocnění ve fázi s metastázemi, které se u tohoto typu nádoru objevují převážně v kostech. V roce 2001 se objevilo 670 takových nových případů, o deset let později jich bylo 883. „Celkově se letos předpokládá 2150 pacientů v pokročilejším stádiu, kteří budou vyžadovat léčbu. Je to skutečně poměrně výrazný počet pacientů, kteří jsou v pokročilé fázi,“ dodal Babjuk.

Článek je převzatý z portálu Zdravi.e15.cz a byl publikován 11. 11. 2014.

Publikováno: 12. 11. 2014

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři