1

Nepodceňujte krev v moči, varuje odborník Soukup

Prostata není jediným problémem, který může v urogenitální oblasti nastat. Žádný z nich zpočátku obvykle nebolí. “Nádor v močovém měchýři se nejčastěji projeví krví v moči, méně často může nádor měchýře působit překážku a vede k nutnosti při močení tlačit. Sám člověk asi není schopem poznat zda nádor v měchýři má či nemá a musí se nechat odborně vyšetřit,” uvedl v jedné ze svých odpovědí MUDr. Viktor Soukup.

Jaké vyšetření potřebujete?

Právě na přítomnost krve v moči jste se ptali nejvíc. Doktor Soukup připomněl, že v takovém případě je nutné rentgenové vyšetření močových cest, vylučovací urografie či CT a cystoskopie. Vyšetření se dnes provádí tzv. “ohebným” přístrojem. Není tedy o nic nepříjemnější než například zavedení cévky, takže ani muži se jej nemusí nijak obávat, a není u něj nutná ani hospitalizace.

Další častým tématem vašich dotazů byly právě potíže s prostatou. Častější močení a horší vyprazdňovaní – to jsou podle známého urologa MUDr. Soukupa problémy, které se dají řešit a vyléčit. Ženy zase trápí časté záněty, na které urolog doporučil často pít a neprochladnout.

Strach zabíjí

Samozřejmě, všichni se nejvíce obávají nádorových onemocnění urogenitálního ústrojí. Za posledních 30 let výskyt této choroby téměř ztrojnásobil a vyskytuje se asi čtyřikrát častěji u mužů než u žen.

Pozitivní je ovšem fakt, že žádným dramatickým způsobem nevzrostl počet pacientů, kteří na nádor močového měchýře zemřeli. Vysvětlit to můžeme zkvalitněním diagnostických metod a následné péče. Proto je důležité nic neodkládat a při potížích navštívit odborného lékaře. Pošle vás k němu praktický lékař.

Článek byl publikovaný 3. 12. 2014 na portálu Žena.cz.