Muži se často stydí jít při potížích s prostatou k lékaři

image_pdfimage_print

Změnit to má akce “Dny mužského zdraví”

První Dny mužského zdraví se uskuteční ve dnech 5. a 6. června na Horním náměstí v Olomouci. Urologové z Fakultní nemocnice Olomouc zde budou ve speciálním stanu poskytovat poradenské služby, které budou zaměřené především na onemocnění prostaty. Akce je určena nejen mužům, kteří dosud s návštěvou odborníka otáleli, přestože se již nacházejí v nejrizikovější věkové skupině 50+. Vítány jsou i manželky a partnerky, protože muži se dle odborníků často o svých obtížích zdráhají hovořit.

Cílem akce je zvýšení povědomí o urologických chorobách, které se v poslední době stávají stále větším postrachem mužů také v mladších věkových kategorií. Osvětové akce na podporu zdravotní gramotnosti jsou považovány za velmi přínosné. „Nejlepší léčbou je prevence. Proto pravidelně podporujeme osvětové aktivity v rámci zvyšování zdravotní gramotnosti. Ačkoli už pociťují nějaké obtíže, mnoho mužů se návštěvy lékaře bojí. Často zbytečně, protože v dnešní době lze řadu onemocnění úspěšně léčit. Důležité je ale přijít k odborníkovi včas,“ říká PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka společnosti GSK, která je jedním z partnerů akce.

Zájemci mohou ve stanu, který je po oba dva dny otevřen vždy od 16 do 19 hodin, získat informace o onemocněních prostaty, konzultovat s odborníky svůj zdravotní stav nebo si domů odnést edukační příručky. Přestože mají urologická onemocnění často zásadní vliv na psychiku a sebedůvěru pacientů, mnoho mužů se ostýchá specialistu navštívit. To může mít za následek i fatální zhoršení jejich zdravotního stavu a závažné léčebné komplikace. Řada mužů navíc v takových situacích sáhne po nejrůznějších „zázračných“ prostředcích: „Spoléhají na rozličné potravinové doplňky, což je velká chyba. Volně prodejné preparáty příčinu obtíží nevyřeší, pouze oddálí včasnou diagnózu. Doporučuji proto neexperimentovat, nesázet na nejrůznější prášky a tablety, které stejně neléčí, ale zavítat k odborníkům, kteří mohou včas odhalit více či méně závažné onemocnění. A čím dříve k odhalení dojde, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu,“ upozorňuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky FN Motol Praha.

Velkou výhodou Dnů mužského zdraví je, že nabízejí anonymní možnost informovat se o onemocněních prostaty ne v ordinaci, ale ve stanu za paravánem, který nabídne jistou míru intimity. Právě kvůli možnému studu ze strany mužů jsou vítány i ženy z řad jejich manželek či partnerek. Také ony si budou moci pohovořit
s odborníky z Urologické kliniky FN Olomouc. Jsou to totiž často právě manželky či partnerky, které mají na muže vliv a jsou s jejich obtížemi obeznámeny. „Na Olomoucku se výskyt rakoviny prostaty za posledních 20 let ztrojnásobil. Proto intenzivně pracujeme na osvětě, která často vede k včasnému zachycení nemoci i její úspěšné léčbě. Snažíme se muže motivovat k preventivním prohlídkám a vysvětlujeme jim, že není třeba mít ostych.
A právě Dny mužského zdraví jsou ideální příležitostí, jak s k odborníkům z naší kliniky přímo objednat,“
podotýká doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc.

Primátor Olomouce Martin Novotný k tomu dodává: „Osvětové akce probíhají většinou pro ženy či pro děti a mládež. Méně už ale pro muže, proto považuji Dny mužského zdraví za velmi přínosné. Věřím, že Olomoučané této jedinečné možnosti využijí a přijdou se poradit s odborníky o svém zdravotním stavu. Doufám, že se tato akce setká s úspěchem, protože bychom v ní rádi pokračovali.“

Na Olomoucké dny by měly navázat i akce v dalších městech České republiky. Například v září si budou moci nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav Brňané.

Tisková zpráva Dny mužského zdraví

Publikováno: 2. 6. 2013

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři