Muži by neměli podceňovat preventivní návštěvy urologa

image_pdfimage_print

Nejčastějším urologickým onemocněním u mužů je zvětšená prostata. Výskyt této nemoci stoupá s věkem. A může s ní souviset mnoho dalšího. I proto by měl každý muž, který dosáhne věku padesáti let, začít pravidelně navštěvovat urologa. Preventivně, i když ho právě nic netrápí.

Obtíže spojené se zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty) vedou ke zhoršení kvality života pacienta a v pokročilých stádiích až k nevratnému poškození funkce močového měchýře a ledvin. Prostata ale může onemocnět i jinými chorobami, například rakovinou. Je varující, že za posledních dvacet let dramaticky vzrostl počet případů rakoviny prostaty u mužů. V roce 1990 bylo 1607 nových případů, v roce 2010 už to bylo 6771 a letos se očekává, že tuto zprávu lékaři sdělí zhruba devíti tisícům mužů.

„Zčásti je to dáno tím, že stoupá výskyt všech druhů rakoviny v populaci, a zčásti je to v důsledku lepší diagnostiky nemocných,“ vysvětlil profesor Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. Uvedl, že v počátečních stádiích nemoci se karcinom prostaty často nepozná. V tom je toto onemocnění zákeřné. Proto je důležité chodit na preventivní prohlídky, které mohou nemoc včas odhalit.

Zvětšená prostata

Po 20. roce věku mají muži prostatu o průměrné velikosti cca 4 x 3 x 2 cm a o váze 29 – 40 gramů. Se zvyšujícím se věkem se však prostata mění a dochází ke zvětšování oblasti žláznatých buněk okolo močové trubice. Postupně se množí i svalová a vazivová vlákna. Celá prostata se tak může mnohonásobně zvětšit i na více než 200 gramů. Změny i zvětšování prostaty způsobuje především mužský pohlavní hormon testosteron.

Obtíže způsobené zvětšením prostaty se individuálně liší. Není pravidlem, že čím větší prostata, tím vážnější potíže. Nejčastěji trpí muži potížemi s močením. „Obvykle se u mužů se zvětšenou prostatou objevuje potřeba častějšího močení. Na toaletu chodí i v noci a především po ránu pak močí obtížněji,“ uvádí MUDr. Jiří Janů z urologického oddělení Nemocnice Nové město na Moravě. „Pacientům se zvětšenou prostatou se také zeslabí proud moče a někdy pociťují nutnost při močení tlačit,“ dodal.

Prostata svým zvětšováním totiž zpomaluje průtok moče močovými cestami. Vyprázdnění tak nemusí být úplné a v močovém měchýři tím zůstává tzv. zbytková moč – reziduum. Následkem neúplného vyprázdnění se močový měchýř dříve naplní a znovu se objevuje nucení k močení. Zpomalením průtoku dochází k zeslabení proudu, prodloužení doby močení a zvyšuje se i tlak v močovém měchýři. Ten na to reaguje postupným zesilováním své stěny.

V krajním případě může být močový měchýř stále tak naplněný, že prakticky neplní svoji funkci a dochází k úniku moči takzvaným “přetékáním”. Zvětšená prostata také může močovou trubici doslova zablokovat a muž poté není schopný se vymočit vůbec – nastává zástava močení. Těmto situacím ale předchází různě dlouhá doba mírnějších potíží.

Léčba může být celoživotní záležitostí

Zvětšení prostaty se obvykle léčí dvěma způsoby. Pacientům s mírnějšími až středními močovými obtížemi se nasazuje medikamentózní léčba. Většinou se jedná o dlouhodobou a někdy doživotní léčbu. Ve vážnějších případech, kde se u pacientů kvůli zvětšené prostatě vyskytla zástava močení, močová infekce, kameny v močovém měchýři, případně dokonce selhávají ledviny nebo se pozoruje krvácení do moči, řeší urologové onemocnění operačním výkonem.

 

Článek byl publikovaný 14. 5. 2014 na portálu Novinky.cz.

Publikováno: 7. 6. 2014

Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Královehradecký kraj Vysočina Jihočeský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Síť
urologické péče

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři