Krev v moči může ohlašovat infekci, močové kameny, ale také nádor močového měchýře. Nechte se vyšetřit urologem

19. listopadu byla v časopise Tina v rubrice “Lékař Vám radí” publikována poradna na téma nádorů močového měchyře. Na dotazy odpovídala MUDr. Magda Krechlerová z Urologické kliniky FN U sv. Anny v Brně.

Dotaz: Opakovaně jsem měl krev v moči, co to znamená? (Zbyněk, 51 let)

Odpověď: Příčin může být celá řada – infekce, močové kameny, zvětšení prostaty i nádorové postižení kterékoli části močových cest od ledvin až po močovou trubici. Je nutné celkové vyšetření urologem.

Dotaz: Rakovina močového měchýře ohrožuje prý více muže a kuřáky. Proč? (Iva, 43 let)

Odpověď: Ano, karcinomy močového měchýře postihují až 3krát častěji muže. U kuřáků bez ohledu na pohlaví je riziko 4krát vyšší než u nekuřáků a je přímo úměrné i počtu vykouřených cigaret. Příčinou je cigaretový kouř, který představuje nebezpečí také pro pasivní kuřáky.

Dotaz: Jaké jsou příčiny rakoviny močového měchýře a jaké bývají nejčastější příznaky? Je rakovina močového měchýře bolestivá? (Miroslava, 49 let)

Odpověď: Rakovina močového měchýře je šestým nejčastějším zhoubným onemocněním v ČR a její výskyt se stále zvyšuje. Nejčastěji se objevuje ve věkové kategorii nad 60 let a více u mužů. Příčina není jednoznačná, ale jsou jasně prokázány významné rizikové faktory, které se na jejím vzniku podílejí. Nejvýznamnějším rizikem je kouření cigaret a dále vliv prostředí, kde je člověk vystaven karcinogenním látkám (to se týká průmyslových provozů, jako je gumárenství, zpracování hliníku, železa nebo tiskařství, riziková je ale i práce s kadeřnickými barvami). Nejčastějším příznakem je bezbolestná a viditelná přítomnost krve v moči, dále příznaky dráždění močových cest, tedy nucení na močení a řezání při močení. Bolestivé bývají většinou až pokročilé nálezy, které mohou být spojeny se zablokováním močových cest a bolestmi v podbřišku i oblasti ledvin.