1

6. Světový týden kontinence

Ve dnech 23.- 29. června proběhne 6. Světový týden kontinence, jehož první ročník byl vyhlášen v roce 2008 v Káhiře na zasedání neziskové organizace International Continence Society (ICS) – Mezinárodní společnost pro kontinenci. Jejím cílem je globální zlepšování života lidí trpících inkontinencí moče.

Týden kontinence upozorňuje na problematiku úniku moči již několik let. Úkolem seminářů a aktivit, které se po čas jeho trvání konají, je především osvěta a zvýšení povědomí o tomto onemocnění, které je i v dnešní době tabuizované. Dle výzkumů ICS, se méně než 40 % lidí svěří s problematikou úniku moče svému lékaři. Světová zdravotnická organizace zařadila inkontinenci na oficiální seznam chorob již v roce 2003. Mnozí ji však dodnes považují jen za doprovodný příznak jiných onemocnění i přesto, že oficiální definice potvrzují, že inkontinence není pouze symptomem a běžným projevem stárnutí.

Únik moči (močová inkontinence) trápí kolem 1,5 milionu Čechů. Může se projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu a nebo jako nucení na močení které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Tyto příznaky omezují pacienty v každodenní činnosti a v různé míře tak znepříjemňují jejich život. Jakmile močová inkontinence začne zasahovat do běžných denních aktivit, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.