Mediální výstupy z 59. výroční konference ČUS

image_pdfimage_print

Kongres České urologické společnosti v Karlových Varech

Potíže s inkontinencí, tedy nechtěným únikem moči, trápí čím dál víc lidí. Vyplývá to z výsledků mezinárodních studií. Podle lékařů je to i jeden z následků léčby rakoviny. V Karlových Varech o tématu diskutovalo víc než pět set špičkových českých urologů.
Podle odborníků je inkontinence často vnímána jako ryze ženský problém. Stále více se ale onemocnění močového ústrojí objevuje u mužů.

Reportáž z pořadu Události v regionech z 31. 10. 2013 naleznete v archivu České televize.

Inkontinence u mužů

Čeští lékaři úspěšně provedli v přímém přenosu tři unikátní operace zabraňující mužské inkontinenci, tedy nechtěnému úniku moči.

Pacienti se za tento nepříjemný problém většinou stydí. Zpravidla se nesvěří ani blízkým přátelům. Opatrně se začíná mluvit o nechtěných únicích moči u starších žen nebo matek po porodu. Mužská inkontinence je ale pořád ve společnosti tabu. Přitom tento problém trápí každého pátého seniora. Když svěrač močové trubice přestane fungovat, musí vzít lékaři do rukou skalpely. Pacientům lékaři zavádí tři různé druhy implantátů, které úniku moči zabraňují. Jsou to zjednodušeně řečeno pumpičky a nádržky. Není to ale levná záležitost. Jedna stojí kolem 200 tisíc. Tyto operace se provádí jen na 2 místech v republice. Je to mimo jiné také proto, aby operatéři při tak nízkém počtu zákroků nevyšli ze cviku. Za rok kvůli inkontinenci operují lékaři jen několik desítek mužských pacientů. Zdravotní pojišťovny více těchto zákroků neproplatí. Drahou a složitou operaci ale potřebují jen ti, kteří moč prakticky neudrží.

Lidem s mírnější formou úniku moči hradí pojišťovny speciální vložky a další pomůcky. Místo chirurgických zákroků potom odborníci doporučují cvičení, léky a změnu pitného režimu.

 

Reportáž ze Zpráv FTV Prima z 2. listopadu 2013 o problematice inkontinence můžete shlédnout v archivu FTV Prima.

 

Letos jsme se zaměřili na mužskou stresovou inkontinenci

18. listopadu 2013 vyšel v Lékařských listech, příloze Zdravotnických novin vydavatelství Mladá fronta a.s., rozhovor s vědeckým sekretářem 59. výroční konference ČUS, prof. MUDr. Milanem Horou, Ph.D.. Rozhovor ve formátu pdf si můžete přečíst zde: Rozhovor Lékařské listy 1, Rozhovor Lékařské listy 2

Publikováno: 18. 11. 2013

68. výroční konference ČUS ČLS JEP

Česká urologie

1/2022
stáhnout

4/2021
stáhnout

Starší čísla časopisu dostupná zde.

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři