Mediální výstupy z 58. výroční konference ČUS

image_pdfimage_print

Urologové do Ostravy

(deník Právo, 29. 10. 2012, str. 15, Regionální mutace – severní Morava a Slezsko)

   Přední čeští a evropští urologičtí odborníci se na přelomu října a listopadu sejdou v Ostravě. Ve dnech 31. října a 1. listopadu se zde koná výroční konference České urologické společnosti. Nejvýznamnějším bodem bude živý přenos dvou operací karcinomu prostaty.   Do Ostravy se bude přenášet nejmodernější roboticky asistovaná operace z Ústí nad Labem a laparoskopická operace z Nového Jičína. Rakovina prostaty je totiž v posledních letech nejčastější typ mužského nádorového onemocnění s vysokou mírou úmrtnosti. Ročně přibývá 500 případů. Odborníci upozorňují, že při včasné diagnóze existuje vysoká šance na úplné vyléčení, pacient však ztrácí plodnost.

Čeští lékaři předvedou unikátní paralelní přenos dvou metod operace rakoviny prostaty

(tisková zpráva)

Ostrava/Praha, 31. října 2012 – V rámci 58. výroční konference České urologické společnosti, pořádané ve dnech 31. 10. – 2. 11. v Ostravě, bude odborné veřejnosti představen paralelní přenos dvou metod operace rakoviny prostaty. V živém, komentovaném vysílání s 3D obrazem ve Full HD rozlišení uvidí účastníci konference ve čtvrtek 1. 11. zároveň laparoskopický zákrok z Nemocnice v Novém Jičíně a nejmodernější roboticky asistovanou operaci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Rakovina prostaty je nejrozšířenějším nádorovým onemocněním u mužů s dlouhodobě se zvyšujícím počtem nových případů. Odhaduje se, že v roce 2012 přibyde v České republice více než 7500 onemocnění.

„Živý přenos laparoskopické a roboticky asistované operace současně ve vysoké technické kvalitě je v české i mezinárodní medicíně pozoruhodným počinem. Díky němu se za přispění odborného komentáře účastníkům konference naskytne příležitost detailního vhledu do průběhu obou operačních postupů. Rádi bychom demonstrovali skutečnost, že česká urologie nabízí nejen kvalitní pracoviště s moderní technikou, ale také špičkové lékaře. Přes veškerý technologický pokrok totiž o úspěšnosti léčby rozhodují především schopnosti operujícího chirurga,“ uvedl prof. Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky FN Motol a předseda České urologické společnosti.

Za předpokladu včasné diagnózy se rakoviny prostaty vyznačuje vysokou šancí na úplné vyléčení. V případě, že se nádor nerozšířil mimo prostatu, se obvykle přistupuje k tzv. radikální prostatektomii – odebrání celé prostaty a semenných váčků. Klasickou otevřenou operaci postupně nahrazuje laparoskopický zákrok a v posledních letech také zákrok pomocí operačního robota. Ačkoliv onkologické výsledky jsou u všech postupů stejné, méně invazivní moderní metody jsou šetrnější k tělu pacienta a zkracují dobu hospitalizace. Robotická operace navíc podle nejnovějších poznatků přináší rychlejší obnovení schopnosti udržet moč a vyšší šanci na zachování potence.

58. Výroční konference České urologické společnosti se účastní česká a mezinárodní špička v oblasti urologie. Účelem setkání je výměna informací, sdílení zkušeností a prezentace výsledků a novinek v léčbě. Čestnými hosty jsou prezident Evropské urologické asociace Per-Anders Abrahamsson a její viceprezident Manfred Wirth. Letošní ročník konference se koná pod záštitou rektora Ostravské univerzity prof. Jiřího Močkoře, děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. Arnošta Martínka, ředitele FN Ostrava – Poruba MUDr. Svatopluka Němečka a náměstkyně primátora statutárního města Ostravy Ing. Simony Piperkové.

O České urologické společnosti

Česká urologická společnost, člen České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, je odborné sdružení urologů s téměř 700 členy. Jejím hlavním cílem je snižování výskytu urologických onemocnění, zlepšení jejich diagnostiky a léčebných výsledků.

 

Vystoupení doc. MUDr. Jana Krhuta, Ph.D. v ranním vysílání Českého rozhlasu Ostrava, 31. 10. 2012

Ke stáhnutí

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. byl hostem pořadu Před půlnocí

(ČT 24, 1. 11. 2012, 23:30)

Rozhovor je možné shlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095690193-pred-pulnoci/412231100252087/

 

Reportáž z 58. výroční konference ČUS ČLS JEP v pořadu Události v regionech

(ČT 1, 5. 11. 2012, 18:00)

Reportáž je ke shlédnutí zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/412231100031105-udalosti-v-regionech/obsah/227907-rakovina-prostaty-je-stale-vetsi-hrozbou/

 

Fotogalerie z 58. výroční konference ČUS ČLS JEP

Fotogalerii z výroční konference nalezente na stránce: http://www.hanzo.cz/cus2012/fotogalerie-2012

 

 

 

 

 

Publikováno: 8. 11. 2012

Jarní edukační urologické sympózium 2022

Česká urologie

4/2021
stáhnout

1/2022
stáhnout

Starší čísla časopisu dostupná zde.

Sponzoři

Platinový partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Stříbrný partner

Bronzoví partneři

Oficiální partneři