Preventivní akce “Běž s tátou na vyšetření”

-

V úterý 21. června se na Karlově náměstí v Praze uskutečnila preventivní akce pro veřejnost ke Dni otců s názvem „Běž s tátou na vyšetření“. Událost, která proběhla pod záštitou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a jejích odborníků, vybízí mladší generaci, aby se zajímala o zdraví svých otců. Na důležitost prevence upozornil i badmintonista Petr Koukal.

Rakovina prostaty v současnosti představuje nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u mužů a její výskyt neustále narůstá. Lékaři odhadují, že v současnosti žije v ČR okolo 63 000 mužů, kteří rakovinu prostaty mají nebo ji v minulosti prodělali.

Toto onemocnění se také týká stále mladších mužů a jediným spolehlivým způsobem, jak ho odhalit včas, je preventivní vyšetření prostaty. Toho se ale muži zbytečně obávají a otálejí s ním, ačkoli by ho po padesátém roce měli podstupovat pravidelně. Právě zlepšit povědomí mužů, ale i mladší generace, o rakovině prostaty si kladla za cíl preventivní akce „Běž s tátou na vyšetření“.

„Považujeme za důležité oslovit také mladší generaci, která se ještě rakovinou prostaty necítí být ohrožena. Toto onemocnění se totiž může týkat jejich blízkých, a je proto důležité, aby byli i mladí lidé dobře informováni. Synové a dcery zároveň mohou přesvědčit své otce nebo dědečky, aby preventivní vyšetření podstoupili, a třeba jim tím zachránit život,“ vysvětlují prof. Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, VFN a Ústřední vojenské nemocnice, a prof. Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.

Prevence klíč k dobrému zdraví

Událost se vztahuje ke Dni otců, který letos připadá na neděli 19. června, a dává možnost mladší generaci ukázat, že jí není zdraví rodičů lhostejné. Preventivní akce se zúčastnil i Petr Koukal, devítinásobný mistr České republiky v badmintonu, který upozornil na důležitost prevence.

„Dbát o své zdraví by měl každý bez rozdílu věku. Čekat na to, až se problémy projeví, může být velmi nebezpečné. Vím, o čem mluvím. Proto se já i můj táta necháme na Karlově náměstí otestovat. A vy přijďte také a vezměte s sebou i svého tátu nebo dědečka. Je to to nejmenší, co pro své zdraví můžeme udělat,“ dodává Petr Koukal.

Na místě na zájemce čekaly informační stánky, kde se lidé mohli dozvědět více informací o rakovině prostaty, vyšetření i léčbě přímo z úst přítomných odborníků. Mužům, kteří se rozhodli preventivní vyšetření podstoupit, zdravotnický personál odebral vzorek krve. Na základě analýzy bude zájemce kontaktován ohledně výsledků a doporučení, jak dále postupovat.

„V rámci akce budeme nabízet zdarma krevní testy, které nám pomohou odhalit zvýšenou hladinu prostatického specifického antigenu, který slouží jako hlavní ukazatel případných problémů s prostatou. Preventivní vyšetření jsou naší jedinou možností, jak rakovinu prostaty odhalit včas, ve stádiu, kdy je ještě dobře léčitelná. Doufáme, že se nám díky této akci podaří zvýšit počet vyšetřených mužů,“ shrnuje MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Článek je převzatý z portálu zdravotnickyweb.cz.

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-