Inkontinence se nevyhýbá ani mužům a dětem

-
 • Onemocnění, které dokáže ošklivě potrápit. Postihuje nejvíce ženy, ale nevyhýbá se ani mužům a dětem. Je velmi nepříjemné a provází ho mnohá sociální omezení.S tímto zdravotním problémem se podle výsledků mezinárodních studií během svého života setká až 16 % populace Evropy a Severní Ameriky. Díky moderním metodám léčby této nemoci se může velké množství pacientů znovu zapojit do běžného života.

  Co to je inkontinence

  Za inkontinenci je považován jakýkoli únik moči. A ačkoli se nejedná o život ohrožující onemocnění, ve většině případů představuje závažný zdravotní, hygienický i sociální problém. Jednu z příčin inkontinence představuje syndrom hyperaktivního močového měchýře. Podle odhadů trápí hyperaktivní močový měchýř 10 až 12 % jinak zdravé dospělé evropské populace. Druhou základní příčinou je tzv. stresová inkontinence, při které je porušena funkce svěrače močové trubice.

  Potíže s únikem moči ale netrápí jen ženy. Postihují i muže a děti. Už v mladém či středním věku se s inkontinencí potýká 3 – 5 % mužů, u starších se vyskytuje v 11 – 34 %, nejčastěji ve věku nad 65 let. Mezi projevy hyperaktivního močového měchýře patří i noční močení, které přeruší spánek, nebo noční pomočování. Tím trpí ve čtyřech letech věku 30 % dětí, v pěti letech věku 20 % a jedno procento jinak zdravé populace trápí noční pomočování ještě v 18 letech.

  Moderní léčba pomůže většině pacientů

  Jedním z předpokladů úspěšné léčby inkontinence je včasná diagnostika. Problém je, že i přes poměrně častý výskyt problémů s únikem moči však včasnou pomoc urologa vyhledá jen necelá polovina nemocných. „Základní diagnostika inkontinence je dnes založena na neinvazivních metodách, které zatěžují pacienta zcela minimálně. Přesto pouze necelá třetina pacientů vyhledá pomoc do jednoho měsíce od počátku trvání úniku moči,“ vysvětluje MUDr. Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti ČLS JEP.

  Pacienti mnohdy řeší potíže s inkontinencí dostupnými absorbujícími pomůckami (plenami, vložkami, apod.), což je ve většině případů zcela neadekvátní či dokonce škodlivé. Urologové dnes mají k dispozici moderní léčiva, která dosahují velmi dobrých výsledků.

  „Cílené podávání léků je dosud nejrozšířenější metodou léčby hyperaktivního močového měchýře a s ním spojené inkontinence. V současné době jsme svědky vývoje nových generací léků ovlivňujících hyperaktivní močový měchýř a dokonce i léků pracujících na nových principech,“ říká MUDr. Roman Zachoval, primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice.

  Stresová inkontinence se na rozdíl od hyperaktivního močového měchýře léčí chirurgicky, avšak v současné době prakticky pouze pomocí tzv. miniinvazivních metod, které pacienty minimálně zatěžují a umožňují jejich rychlý návrat do běžného života.

   

  Článek je převzatý z portálu Novinky.cz

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-